Tytuł nawiązuje do Święta Bzów odbywającego się w Siedlisku (Lubuskie). Festiwal odbywał się w niedzielę 10 maja, ale w sobotę miałam możliwość odwiedzić pewien cmentarz. Było to nieplanowane zdarzenie w drodze do nieplanowanego miejsca noclegowego. Czas pokazał, że cmentarz będzie ciekawym uzupełnieniem wpisu o Siedlisku. Przewodnikami byli Dawid i Grzegorz ze Stowarzyszenia Lubusz.
NIEMIECKI CMENTARZ EWANGELICKI W ZABORZE
Mapa
1.Z daleka wygląda jak zwyczajny park, ma zadbane drzewa i alejki. Dopiero przy wejściu znajduje się głaz z tabliczką informującą o cmentarzu.
1.Z daleka wygląda jak zwyczajny park, ma zadbane drzewa i alejki. Dopiero przy wejściu znajduje się głaz z tabliczką informującą o cmentarzu.
2. Do chwili obecnej na terenie cmentarza pozostało siedem nagrobków. Są to głazy narzutowe z tekstami psalmów i krótką notatką biograficzną zmarłego.
3.
4.
5.
6. W trzeciej linijce od dołu pojawia się nazwisko CAROLATH, tak dobrze znane nam z Zamku Siedlisko. Od 1783 roku Zabór należał bowiem do magnackiego rodu von Schönaich – Carolath. Fascynującą historię tej rodziny poznasz tutaj.
7.
9.
10.
11.
Niedaleko cmentarza znajduje się okazały pałac, obecnie Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży (nie można go zwiedzać). Jednym z właścicieli pałacu był m.in Fryderyk August Cosel, nieślubny syn Augusta II
Mocnego i hrabiny Cosel.
ŚWIĘTO BZÓW SIEDLISKO 2015
Moja pierwsza wizyta w Siedlisku miała miejsce w 2014 roku, wtedy dość dobrze zwiedziliśmy zamek oraz uczestniczyliśmy w Święcie Bzów. Do końca życia moje skojarzenia zamkowe będą związane z przeraźliwym zimnem i pewnym roznegliżowanym facetem. Mija rok i dzisiaj ów facet jest moim fantastycznym kolegą a pogoda uległa zdecydowanej poprawie.
12.
13.
14.
15.
16.
Natomiast na początku tego roku (2014) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczył kolejną dotację. Za 200 tys. zł budowlańcy zabezpieczają ruiny skrzydła południowego z reliktami gotyckiego założenia i skrzydła zachodniego, a także przywrócą na pierwotne miejsce manierystyczne kolumny w dawnej sali balowej.
Tu znajdziesz zdjęcia z prac remontowych.
17. W tym roku ogromną niespodzianką była wspaniale odnowiona pozostałość dawnej sali balowej.
18.
19. Tak wyglądała sala rok wcześniej,
2014 |
22. Zdjęcie z 2014 roku, to co leży pomiędzy drzewami to właśnie kolumny.
23.
24/25.
26.
27.
28/29.
30.
31.
32. To już część zamku zajęta przez stoiska i uczestników święta.
33.
Weekend należał do tych bardzo aktywnych i to nie pozwoliło nam pozostać na festynie dłużej niż do końca korowodu. Bardzo żałuję,że nie mogłam zostać dłużej i mam nadzieję na więcej czasu w przyszłym roku...
34. Korowód ulicami Siedliska
35.
36.
37.
38.
39.
40.
41.
42.
43.
44.
45.
46.
Na zakończenie klip podsumowujący Święto Bzów /zdjęcia - Karolina Gleń, montaż - Monika Korszun.
,,Święto Bzów" - 2015
No i wydało się, Dawid czasu nie ma z kumplami z wykrywką pobiegać, ale z kobitkami po Zaborze jeździć to czas ma :-). he he.
OdpowiedzUsuńCiekawy reportaż.
Nie ma czasu bo szykujemy otwarcie "naszego" zamku/pałacu. Zapraszamy 13 czerwca do Chobieni nad Odrą.
UsuńDawid tak ma. Po prostu sweet sweet tulipan ;)
UsuńWspaniała impreza. Pięknie wygląda ten pałac. Tak część użytkowa jak i te odnowione ruiny.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Impreza - jak zwykle zresztą - świetna. Do tego puszczanie lampionów i fantastyczny "fire-show" na koniec.Wielkie brawa dla Fundacji Karolat, która to wszystko od kilku lat organizuje. A ten roznegliżowany facet, o którym szanowna Autorka wspomina, to byłem ja. Nawet nie sądziłem, że tak się jej to wryje w pamięć. Hmmmmm......
OdpowiedzUsuńMarzy mi się aby dotrwać do zakończenia imprezy, chyba się z noclegiem wybiorę.
UsuńBo "negliż" był nieodpowiedni jak na tę porę roku!!!!!!!!!!
OdpowiedzUsuń